Nauka » Pytania i odpowiedzi
PL
KATALOG
Chcecie wiedzieć więcej na
temat szkół, kursów
i promocji?
Przejrzyjcie strony
przygotowywanego
katalogu!
więcej ...
KOSZTY WYJAZDU
Chcecie wiedzieć, jakie
nakłady potrzebne
są na wyjazd?
Skorzystajcie z
pomocy naszego
kalkulatora!
więcej ...
POTRZEBNE FINANSE
Nie wiecie jakie wymagane
są finanse związane
z wyjazdem na
wizie studenckiej
do Australii?
Zróbcie wstępną
kalkulację!
więcej ...
UBEZPIECZENIE
Podczas pobytu na
wizie studenckiej
należy posiadać
odpowiednie
ubezpieczenie
więcej ...
SŁOWNIKI
Czego nie zapomnieć
włozyć do bagażu?
Słownika!
Zobacz co
w ofercie
więcej ...
TWOJE RESUME
Planujecie pracować podczas
pobytu w Australii?
Nasz online kreator
ułatwi Wam
przygotować
Resume!
więcej ...
Czy muszę uczyć się lub studiować w Polsce, aby podjąć naukę w Australii?
Nie, możliwość nauki w Australii i wiza studencka są dla wszystkich. Ważny jest natomiast poziom znajomości języka angielskiego, by zostać przyjętym do australijskich college'ów czy też na uniwersytet. Jeżeli nie znasz angielskiego możesz rozpocząć naukę tego języka w szkole językowej i także otrzymać wizę studencką.
Czy trudno jest dostać australijską wizę studencką?
Obecnie otrzymanie australijskiej wizy studenckiej nie stanowi już większego problemu. Na dodatek można o nią ubiegać się poprzez Internet, wypełniając podanie wizowe online.

Aby uzyskać wizę studencką należy między innymi posiadać potwierdzenie przyjęcia na kurs w jednej z australijskich placówek edukacyjnych oferujących naukę dla studentów zagranicznych, czyli otrzymać tzw. Confirmation of Enrolment (CoE). Więcej o wizie studenckiej tutaj.
Jak długo trwa ubieganie się o wizę studencką?
Oficjalny czas oczekiwania na australijską wizę studencką wynosi do 4 tygodni.
Jednak w wielu przypadkach, szczególnie gdy podanie składa się poprzez Internet rozpatrywane są one znacznie szybciej i niektórzy aplikanci otrzymują wizę już po kilkunastu dniach.
Szybkie rozpatrzenie wniosku wizowego zależy w dużej mierze od tego jak szybko aplikant wykona badania lekarskie i jak szybko dostarczy wszystkie wymagane dokumenty o które został poproszony przez urzędników imigracyjnych.
Jaki jest wymagany poziom znajomości języka angielskiego?
Naukę w Australii mogą rozpocząć wszyscy, bez względu na poziom znajomości języka angielskiego.

Dla wszystkich zainteresowanych nauką angielskiego szeroką gamę kursów oferują szkoły językowe, i do tych szkół mogą zapisać się nawet ci którzy nie znają angielskiego i dopiero planują rozpoczęcie nauki tego języka.
W przypadku nauki w college'ach czy też studiów na uniwersytecie wymagana jest odpowiednia znajomość języka angielskiego. To często sprawdzane jest na podstawie egzaminu IELTS, który musi być zdany na odpowiednim poziomie, np. w przypadku studiów na uniwersytetach często wymaga się IELTS 5.5. W przypadku niektórych college'ów respektowane są także inne certyfikaty a nawet wynik z matury z języka angielskiego.
Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
Wyjazdy na naukę lub studia w Australii mogą wybrać wszyscy którzy ukończyli 18 lat (praktycznie nie ma górnej granicy wiekowej). W niektórych przypadkach AustraliaOnline organizuje także wyjazdy dla młodzieży, np. na naukę w szkołach średnich. Takie wyjazdy osób niepełnoletnich możliwe są pod warunkiem zgody rodziców/ opiekunów i po opłaceniu zakwaterowania na czas całego pobytu w Australii.
Czy mogę wyjechać z bliską osobą?
Tak studenci mogą wyjechać do Australii na naukę czy też studia z bliską osobą. Pary/ małżonkowie mogą wyjechać nawet na jednej wspólnej wizie studenckiej, co znacznie obniża koszty wyjazdu jak i aplikacji wizowej. Jednak aby otrzymać taką wspólną wizę należy spełnić kilka podstawowych warunków, spójrz dependent wiza.
Ile kosztuje tydzień życia studenta w Australii?
Dużo zależy od tego, w jakim mieście chce się studiować oraz jaki styl życia będzie się prowadzić.
Ogólnie ceny mieszkań w Sydney są najwyższe w porównaniu z innymi miastami. Pokój w wspólnie wynajmowanym domu (shared accommodation) kosztuje około 120-170 A$ tygodniowo. Wynajęcie łóżka w dwuosobowym pokoju (shared room) w centrum miasta to wydatek 100-130 A$. Poza centrum, na przedmieściach Sydney, wynajęcie całego mieszkania, np. kawalerki (one bedroom apartment) wynosi około 160-250 A$.

Chociaż w innych miastach jest taniej niż w Sydney, należy jednak pamiętać, że te różnice nie są aż takie duże. Dla tych którzy planują naukę w college'u na krótki okres często okazuje się że chociaż zakwaterowanie w Sydney jest drogie
to jednak cena nauki w college'ach w Sydney jest często niższa i różnice wyrównują się.

Wyżywienie studentów to jakieś 70-120 A$ tygodniowo, a ci którzy gotują samemu i starają się kupować najtańsze produkty spożywcze potrwają nawet przeżyć za 50 A$ (to jest jednak minimum i nie polecamy takiej kalkulacji).
Przeznaczając na jedzenie do 100 A$ tygodniowo można pozwolić sobie na całkiem dobre posiłki, nie tylko te własnoręcznie przygotowane, ale także jeden czy dwa obiady (lunch) na mieście.

Wielu studentów korzysta także z komunikacji miejskiej, dojeżdżając do szkoły czy też do pracy. Bilety na komunikację to wydatek rzędu 15-40 A$ tygodniowo, w zależności od ilości dojazdów i miejsca zamieszkania.

Ogólnie szacuje się, że wydatki studentów w Sydney to jakieś 200-300 A$ tygodniowo, co pozwala im na normalne studenckie życie. Oczywiście trochę więcej będzie gdy doliczy się do tego wypad do kina, piwko w sobotni wieczór czy też wstęp na jakąś imprezę. Ale mimo wszystko pracując 20 godzin tygodniowo da się zarobić na wydatki na miejscu. Zajrzyj tutaj aby sprawdzić trochę więcej o życiu
studentów w Sydney.
Dlaczego nie posiadacie biura w Polsce?
AustraliaOnline jest australijską agencją edukacyjną reprezentującą australijskie placówki edukacyjne. Naszym głównym celem, oprócz darmowej pomocy przy wyborze szkoły w Australii i zapisie osób zainteresowanych nauką i studiami do tutejszych placówek edukacyjnych, jest także przygotowanie naszych klientów do wyjazdu do Australii oraz obszerny i darmowy serwis na miejscu w Australii. Dlatego właśnie posiadamy swoją siedzibę, biuro - Studenckie Centrum AustraliaOnline w Sydney, gdzie przyjeżdża najwięcej studentów i gdzie nasza pomoc i serwis jest potrzebny najbardziej.

Obecnie zorganizowanie wszystkich spraw związanych z wyjazdem edukacyjnym do Australii nie jest już takie trudne, i w czasach Internetu większość z nich można wykonać nie wychodząc z domu. Oczywiście AustraliaOnline pomaga w każdym kolejnym etapie związanym z wyjazdem. Zawsze jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi klientami. A nasze doradztwo edukacyjne przed wyjazdem, przeprowadzamy tak jak wiele innych agencji, posiadających biura w Polce, drogą elektroniczną lub telefoniczną. Jednak za nasze konsultacje i zapisanie studentów na kursy nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat administracyjnych.
Oprócz darmowej pomocy przed wyjazdem, AustraliaOnline stawia także na pomoc studentom na miejscu w Australii, oferując im nasze wieloletnie doświadczenie i całkowicie DARMOWY SERWIS.
Dlaczego na miejsce nauki wybrać Sydney?
Wśród wielu studentów wyjeżdżających do Australii jednym z głównych powodów wyboru Sydney jako miejsca nauki są przede wszystkim niższe opłaty za poszczególne kursy w szkołach mających siedzibę w tym mieście.

Ale studenci decydują się na przyjazd do Sydney, także ze względu na urok tego miasta, położonego nad piękną zatoką, wspaniałymi plażami i w pobliżu wielu parków narodowych oraz gór. Także klimat, jest ważnym motywem wyboru Sydney - jest tutaj ciepło i niebo jest bezchmurne przez większość dni w ciągu roku.

Sydney to także największe miasto Australii, zawsze tutaj coś się dzieje, odbywają się ciekawe festiwale i uroczystości, jest wiele koncertów, imprez sportowych.
To miejsce zamieszkania wielu narodowości, można więc poznać inne kultury i posmakować kuchni z całego świata.

Sydney wybierane jest także, bo jako bardzo duże miasto, zawsze łatwiej znaleźć pracę, a i zarobki są wyższe niż w pozostałych miastach.
Czy mogę liczyć na waszą pomoc, gdy moja nauka lub studia nie będą w Sydney?
Oczywiście, wiele osób przyjeżdżających do Australii za naszym pośrednictwem nie wybiera Sydney jako miejsca nauki. Nasze biuro, z którego zawsze mogą skorzystać nasi klienci, jest w Sydney tylko dlatego, że tutaj jest najwięcej szkół i do tego miasta przyjeżdża najwięcej studentów. Jednak studenci przebywający w innych miastach zawsze mogą skontaktować się z nami telefonicznie, smsem lub e-mailem. Zresztą my sami co jakiś czas dzwonimy do naszych studentów aby sprawdzić czy wszystko jest u nich w porządku.
Co się stanie jeżeli opłacę kurs i potem na miejscu chcę z niego zrezygnować?
Istnieje możliwość rezygnacji z kursu. Jednak należy pamiętać, że będzie to związane z anulowaniem wizy studenckiej.
Dodatkowo należy mieć na uwadze ogólne zasady przyjęcia do każdej szkoły, college'u czy też uniwersytetu które mówią, że jeżeli podjęło się już naukę nie ma zwrotu dokonanych opłat.
Jeżeli ktoś chce zrezygnować z college'u w którym za naukę płaci się ratami, należy odpowiednio wcześnie poinformować administrację szkoły o rezygnacji z nauki aby nie płacić kolejnych rat.
W przypadku szkół językowych warunkiem otrzymania miejsca na kursie jest dokonanie opłaty za całość nauki. Dlatego należy pamiętać, że po jej rozpoczęciu nie ma zwrotu. I tylko w wyjątkowych przypadkach szkoła może się zgodzić na dokonanie zwrotu opłaty za poniesioną naukę.
Czy mogę w Australii po prostu pracować?
NIE - jeżeli do Australii przyjedziesz na wizie turystycznej. Podjęcie pracy na wizie turystycznej jest nielegalne.

Ogólnie osoby które chciałyby przyjechać do Australii do pracy powinny aplikować o wizę pracowniczą, tzw. (subclass 457). Wizy te przeznaczone są dla wykwalifikowanych pracowników, którzy otrzymają ofertę pracy od australijskiego pracodawcy. Jednak oferta pracy musi dotyczyć tylko zawodów w których brakuje pracowników w Australii (CSOL), a poza tym pracodawca musi zapewnić że będzie odpowiadał za pobyt swojego pracownika w Australii (czyli zaoferuje mu tzw. sponsoring).

Obywatele niektórych krajów mogą dodatkowo ubiegać się o tzw. Working Holiday Visa, pozwalającej na zwiedzanie i pracę w Australii, niestety jak na razie Polacy nie są uprawnieni do otrzymania tej wizy.

Osoby które chciałyby mimo wszystko posmakować życia w Australii, mogą przyjechać tutaj na wizie studenckiej jako studenci szkół językowych, college'ów czy też uniwersytetów.
Wiza studencka pozwala studentom na pracę: w czasie trwania nauki - 20 godzin tygodniowo, a w czasie przerw (wakacji) na cały etat.
Pamiętaj:AustraliaOnline oferuje jedne z najlepszych programów edukacyjnych w Australii pozwalających na otrzymanie wizy studenckiej z długimi wakacjami i możliwością pracy na cały etat, są to bardzo popularne programy typu STUDY & WORK.
Co to jest OSHC?
OSHC to skrót od Overseas Student Health Cover, czyli ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakiego wykupienie obowiązuje wszystkich zagranicznych studentów przyjeżdżających na naukę do Australii. Więcej o OSHC znajdziesz tutaj...