O Australii » Wstęp
PL
KATALOG
Chcecie wiedzieć więcej na
temat szkół, kursów
i promocji?
Przejrzyjcie strony
przygotowywanego
katalogu!
więcej ...
KOSZTY WYJAZDU
Chcecie wiedzieć, jakie
nakłady potrzebne
są na wyjazd?
Skorzystajcie z
pomocy naszego
kalkulatora!
więcej ...
POTRZEBNE FINANSE
Nie wiecie jakie wymagane
są finanse związane
z wyjazdem na
wizie studenckiej
do Australii?
Zróbcie wstępną
kalkulację!
więcej ...
UBEZPIECZENIE
Podczas pobytu na
wizie studenckiej
należy posiadać
odpowiednie
ubezpieczenie
więcej ...
SŁOWNIKI
Czego nie zapomnieć
włozyć do bagażu?
Słownika!
Zobacz co
w ofercie
więcej ...
TWOJE RESUME
Planujecie pracować podczas
pobytu w Australii?
Nasz online kreator
ułatwi Wam
przygotować
Resume!
więcej ...
państw do zamieszkania. Kraj ten prawie zawsze znajduje się na jednym z czołowych miejsc wielu badań poświęconych warunkom życia na świecie. Tak też uważa bardzo wielu imigrantów którzy wybierają Australię jako nowy dom nie tylko pod względem ekonomicznych, ale chociażbym ze względu na pogodę. Australijski ciepły i słoneczny klimat ma naprawdę dużo do powiedzenia w przypadku wielu przybyszów z Europy, szczególnie cenią go sobie Brytyjczycy i Irlandczycy. Dla nich Australia to nie kierunek "za chlebem", ale bardziej za nowym stylem życia  ("life style").

Ten, tak odległy od Polski, kontynent coraz częściej odwiedzany jest także przez Polaków. Wyjazd do Australii dla wielu z nas nie jest już tylko nieosiągalnym marzeniem, coraz więcej Polaków swoje marzenia po prostu realizuje. Chociaż bilet lotniczy nie należy do najtańszych (cóż leci się na drugi koniec świata), obecnie Polacy nie mają raczej problemów z uzyskaniem wizy do Australii. Ci którzy chcą wybrać się na typowo turystyczny wyjazd mogą aplikować o wizę turystyczną, która wydawana jest, w niektórych przypadkach nawet bezpłatnie. Jednak Ci którzy chcą poznać trochę lepiej Australię, pomieszkać tam trochę dłużej (kilka miesięcy czy też lat), dodatkowo mieć pozwolenie na pracę i za zarobione pieniądze możliwość utrzymania się w Australii decydują się na wyjazd do Australii na wizie studenckiej. W ich przypadku bardzo popularne są wyjazdy typu Study & Work (nauka i praca), a warunkiem uzyskania wizy studenckiej jest podjęcie nauki w Australii na odpowiednim kursie (np. językowym czy też specjalistycznym kursie zawodowym).
Wybierz stan
Zachodnia Australia Północne Terytorium Południowa Australia Nowa Południowa Walia Wiktoria Tasmania Queensland


Geografia

Nazwa Australia wywodzi się z łacińskiego "terra australis", i oznacza południowa ziemia.
Australia jest najmniejszym kontynentem, o powierzchni 7 686 848 km˛, rozciągającym się po obu stronach Zwrotnika Koziorożca, pomiędzy wodami Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Zróżnicowanie ukształtowania powierzchni kontynentu jest bardzo znikome i Australia jest najniższym z kontynentów o średniej wysokość nie przekraczającej 300 m n.p.m.. Najwyższy szczyt na kontynencie (jego głównej części) to Góra Kościuszki (2229 m n.p.m.), położona w paśmie Wielkich Gór Wododziałowych na wschodzie kraju.
Ustrój polityczny

Formalny ustrój polityczny Australii to monarchia konstytucyjna. Kraj ten jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i głową państwa jest gubernator generalny reprezentujący brytyjską królową.
Obecnie premierem jest Kevin Rudd, a władzę ustawodawczą sprawuje 2-izbowy parlament, wyłaniany w wyborach powszechnych:
- Senat liczący 76 senatorów: po 12 przedstawicieli każdego stanu i po 2 przedstawicieli Terytorium Północnego i Australijskiego Terytorium Stołecznego
- Izba Reprezentantów licząca 148 deputowanych, wybieranych proporcjonalnie do liczby ludności w poszczególnych stanach.

Australia jako państwo federalne administracyjne podzielona jest na sześć stanów (New South Wales, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria, Western Australia) wywodzących się z dawnych brytyjskich kolonii i dwa terytoria (Australian Capital Territory, Northern Territory), oraz sześć terytoriów zamorskich.
Historia

Kontynent Australijski został zasiedlony najprawdopodobniej 40 tys. lat temu przez ludy przybyłe z Azji. Ci rdzenni mieszkańcy kontynentu, znani także jako Aborygeni, ze względu na specyficzny klimat i odosobnienie od innych ludów stworzyli własną charakterystyczną kulturę. Obecnie często przedstawianą przez miejscowych artystów np. w malarstwie, czy muzyce. Znane przedmioty wywodzące się z kultury Aborygenów to: didjeridu (instrument muzyczny) boomerang (zakrzywiony kij do polowania).

Europejczycy najprawdopodobniej po raz pierwszy dotarli do brzegów Australii w XVI w. Jednak z wypraw tych nie ma żadnych zapisków. Nowo odkryte ziemie uważane były przez odkrywców jako nieprzyjazne klimatycznie i przyrodniczo oraz niezamieszkałe i niewarte uwagi. Pierwsze zanotowane lądowanie na kontynencie australijskim odbyło się 18 listopada 1605 r. przez holenderskiego podróżnika Willema Janszoon, który dotarł do Zatoki Karpentaria, gdzie zakotwiczył swój statek.

Australią zainteresowali się dopiero Brytyjczycy w XVIII w., po odkryciach Jams'a Cooka. Dotarł on do Australii 20 kwietnia 1770 r., w okolicach obecnych miast Orbost i Mallacoota w stanie Wiktoria. Następnie udając się na północ odkrył m.in. Zatokę Botany, która 18 lat później stała się miejscem zesłania pierwszych skazańców.

W 1788 r. do Australii dotarł kapitan Arthur Phillip, by założyć pierwszą kolonię karną. Na miejsce koloni nie wybrał on Zatoki Botany lecz położoną nieco na północ inną zatokę odkrytą przez Cooka i nazwaną Port Jackson. W której 26 stycznia 1788 rozpoczęto budowę pierwszej kolonii. Od tamtej pory 26 stycznia jest w Australii świętem narodowym, a miejsce pierwszej koloni to obecnie centrum Sydney. W kolejnych latach XVIII w. do Australii wysyłani są następni skazańcy, ale wraz z nowymi odkryciami jako nowe miejsce emigracji Australię wybierają ją także osadnicy. W połowie XIX w. Australia przeżywa gorączkę złota i na kontynent przybyło tysiące nowych mieszkańców.

W 1901 roku w wyniku silnych wpływów nacjonalistycznych Australia otrzymała niepodległość, jednak głową państwa pozostał gubernator reprezentujący brytyjską monarchię. Przez pierwszą połowę XX w. Australia pomimo swojej odległości od światowych ośrodków nie pozostawała aż nadto na uboczu. Żołnierze australijscy brali udział w dwóch wojnach światowych, a po ich zakończeniu Australia stała się miejscem emigracji wielu Europejczyków.

Kolejne lata owocują coraz większym rozkwitem gospodarki kraju, a Australia po woli zaczyna odgrywać coraz większą rolę polityczną i gospodarczą tak w regionie Pacyfiku, jak i w skali całego globu. Jako bogaty kraj Australia staje się także siedzibą igrzysk olimpijskich, najpierw w Melbourne a potem, w 2000 roku w Sydney.

Początek nowego wielu (i tysiąclecia) to kolejne lata prosperity jakie zapowiadane są w Australii. Zresztą 8 lat od początku 2000 roku pokazało już swoje owoce, Australia coraz częściej wybierana jest jako miejsce emigracji i to nie tylko ekonomicznej, mieszkańcy bogatych krajów wybierają Australię jako miejsce zamieszkania także ze względu na relaksujący i spokojny australijski "life style" a także ciepłą i słoneczną pogodę na którą można liczyć w wielu miejscach Australii przez cały rok.